
Czas czytania 5min
Kolano - najważniejszy staw w organizmie człowieka. Jak go wspomóc?
Kolana zapewniają nam stabilność i umożliwiają sprawne działanie nóg. To dzięki nim możemy kucać i wstawać, a także wykonywać wszelkie ruchy rotacyjne. Warto poznać sposoby, jak zapewnić swoim kolanom możliwie najlepsze warunki do prawidłowej pracy.
W stawie kolanowym łączą się dwie najważniejsze kości nogi – udowa i piszczelowa, dokładnie ich zakończenia, czyli kłykcie. Te wypukłe w kości udowej stanowią główkę stawu a wklęsłe zakończenia piszczeli razem z rzepką to panewka stawu. Jest ona znacznie mniejsza od główki stawowej i jest uzupełniona przez rzepkę, czyli tzw. trzeszczkę o trójkątnym kształcie, która chroni staw kolanowy przed urazami i kontuzjami. Cały staw pokryty jest grubą na 3-5 mm warstwą chrząstki.
W stawie kolanowym znajdują się także:
- łąkotki – boczna i przyśrodkowa, które zmieniają swoje położenie podczas ruchu;
- więzadła – tkanki wzmacniające boczne ściany torebki stawowej, które stabilizują staw w różnych pozycjach. Więzadeł jest dużo i każde z nich spełnia inne zadania;
- nerwy: udowy, piszczelowe, strzałkowy wspólny i zasłonowy;
- naczynia krwionośne: tętnica zstępująca kolana, odgałęzienia tętnicy udowej, bocznej okalającej udo i tętnic podkolanowych.
Dzięki tak zbudowanemu stawowi możemy poruszać nogą – prostować ją i zginać w kolanie, sprawnie chodzić, tańczyć i biegać. Na kolanach wykonujemy wiele codziennych czynności, z kolan dźwigamy ciężar swojego ciała, pod kolanami przebiegają kluczowe naczynia krwionośne transportujące składniki odżywcze do stóp.
Z wiekiem, wraz z postępującym osłabieniem chrząstki stawowej i coraz mniejszą produkcją kolagenu, nasze kolana mają coraz trudniejsze zadania. Warto poszukiwać sposobów na ich wsparcie, by służyły nam w dobrej kondycji jak najdłużej.
Najlepsza aktywność dla kolan
Pływanie – w wodzie kolana nie ulegają naciskom a wszelkie ruchy związane z pokonywaniem oporu wody, czy to pływanie, czy gimnastyka, są świetnym ćwiczeniem mięśni nóg i stawów.
Jazda na rowerze – ta aktywność minimalizuje ryzyko urazów, sprzyja wzmocnieniu mięśni nóg, jednocześnie poprawia kondycję i pomaga zrzucić nadprogramowe kilogramy.
Joga – jedna z najbezpieczniejszych aktywności ruchowych sprzyjających poprawie elastyczności i odbudowujących siłę mięśni nóg bez nadmiernego obciążania stawów.
Nordic walking – szybki spacer z kijami, oczywiście w wygodnych butach to doskonała rekreacja sprzyjająca utrzymaniu prawidłowej wagi. Uprawiany na bezpiecznym podłożu, np. leśnej ścieżce, pomaga wzmocnić mięśnie nóg i poprawić kondycję kolan.
Lekka gimnastyka – ćwiczenia rozciągające, z gumą oporową, z taśmą, rowerki, skłony wspierają organizm w utrzymaniu sprawności bez nadmiernego obciążania kolan. Wiele z tych ćwiczeń można wykonać w domu, warto tylko pamiętać, by wprowadzać je powoli i z czasem zwiększać intensywność.
Unikanie siedzenia w jednej pozycji – kiedy pracujemy przy biurku, powinno się wstawać np. co godzinę, wykonać kilka rozciągających ćwiczeń mięśni i kolan.
Domowe sposoby na zmęczone kolana
O dobrą kondycję stawów można też zadbać domowymi sposobami stosując:
- okłady, np. z liści kapusty, octu jabłkowego;
- zakładanie stabilnych butów, dobranie odpowiednich wkładek do butów;
- pilnowanie wagi;
- stosowanie zimnych lub ciepłych kompresów;
- spanie z poduszką między kolanami.
Dieta korzystna dla stawów kolanowych
By pomóc stawom w utrzymaniu sprawności warto sięgnąć po produkty zawierające żelatynę, ryby, warzywa i owoce z dużą zawartością polifenoli, błonnik, nasiona i orzechy czy kakao.
Preparaty wspierające chrząstkę stawową kolan
Dobrym rozwiązaniem może być także stosowanie preparatów wspomagających utrzymanie w dobrej kondycji nie tylko kości, ale przede wszystkim chrząstki i mazi stawowej. Preparaty zawierające dobrze przyswajalny, hydrolizowany kolagen, witaminę C i składniki mineralne, a także wyciąg z Boswellia serrata, drzewa kadzidłowca indyjskiego stosowanego na stawy w medycynie ajurwedyjskiej od tysięcy lat mogą być dobrym wyborem.
Artresan® EFEKT zawiera ekstrakt z Boswellia serrata opatentowany jako AprèsFlex®. Dodatkowo produkt jest wzbogacony witaminą C pomagającą w prawidłowej produkcji kolagenu, manganem wspierającym tworzenie się tkanki łącznej a także miedzią. W składzie znajdziemy też peptydy kolagenowe Colpropur D®.
Bibliografia:
- Książek-Czekaj A., Wiecheć M., Kaletka nadrzepkowa, przedrzepkowa i podrzepkowa stawu kolanowego. Stan zapalny – postępowanie fizjoterapeutyczne, „Praktyczna fizjoterapia” 2020, nr 6, s. 8–12.
- Merk J., Horstmann T., Zdrowe kolana. Trening funkcjonalny stawów kolanowych. 120 ćwiczeń 362 ilustracje (red. Posłuszny P.), Med Pharm Polska, Wrocław, 2021.
- Sengupta K et al. (2010), Int J Med Sci. 7(6): 366-377.
- Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce VOL 29 NR 11/12’19 (342/343).