
Czas czytania 5min
Boswellia serrata – roślinne wsparcie stawów (1)
Gałązki kadzidłowca (Boswellia serrata) doskonale znali mieszkańcy Indii, Bliskiego Wschodu i Ameryki Północnej. Od niepamiętnych czasów gałęzie tego drzewa wykorzystywano do sporządzania kadzideł, a żywica była składnikiem wielu substancji prozdrowotnych. (1)
Boswellia serrata – pochodzenie, mity i legendy
Kadzidła z kadzidłowca opisuje Biblia, według legendy małemu Jezusowi podarował takie jeden z Trzech Króli. Wspominają o nim także starożytne księgi hinduskie i azjatyckie. Naturalnych żywic używano natomiast do balsamowania zwłok.
Drzewa kadzidłowca dorastają do 8 metrów wysokości. Poza suchymi górzystymi terenami, gdzie można je spotkać w warunkach naturalnych, hoduje się je na ogromnych plantacjach w Indiach i wielu innych krajach. Jest to jedna z najważniejszych roślin wykorzystywanych w medycynie ajurwedyjskiej.
Składniki kadzidłowca indyjskiego
Żywica Boswellia serrata zawiera terpeny i terpenoidy (2) – związki chemiczne, które u drzew spełniają funkcje gojące i ochronne. W naturalnych warunkach żywica wycieka z miejsca uszkodzenia drzewa, by je odkazić i zagoić. Wyciąg z Boswelli zawiera także, oprócz żywicy, rozpuszczalne w tłuszczach olejki eteryczne i polisacharydy.
By pozyskać pełnowartościową żywicę, drzewo może być eksploatowane tylko przez trzy lata, przez kilka kolejnych odpoczywa. Zaobserwowano też, że ekstrakt z kadzidłowca nie działa od razu, ale wymaga dłuższego stosowania – by zaobserwować pozytywny wpływ na organizm trzeba poczekać dwa, trzy miesiące.
Właściwości Boswellia serrata
Żywiczny ekstrakt z kadzidłowca wykorzystywany jest w medycynie ajurwedyjskiej, by wspierać zdrowie stawów. (3) Działanie kwasów bosweliowych zawartych w preparatach z kadzidłowca, choć poparte wielowiekową tradycją ajurwedy, było też wielokrotnie badane przez medycynę konwencjonalną. Dostępne badania naukowe wskazują, że stosowanie ekstraktów Boswellia serrata poprawia sprawność stawów już po siedmiu dniach suplementacji. (1)
Stosowanie preparatów z Boswellia serrata
Wyciąg z żywicy kadzidłowca indyjskiego można kupić jako preparat jednoskładnikowy lub w połączeniu z innymi substancjami. Na przykład Artresan® EFEKT zawierający ekstrakt z Boswellia serrata opatentowany jako AprèsFlex®, wzbogacony jest witaminą C pomagającą w prawidłowej produkcji kolagenu, manganem wspierającym tworzenie się tkanki łącznej a także miedzią. W składzie znajdziemy też peptydy kolagenowe Colpropur D®, maleńkie cząsteczki, które mogą być wykorzystane przez organizm do syntezy nowych cząsteczek kolagenu.
W aptekach i sklepach ze zdrową żywnością może także kupić suplementy zawierające Boswellia serrata w postaci sproszkowanej lub w tabletkach solo lub w połączeniu np. z lukrecją czy kolendrą. Można także kupić preparaty z bosweliną w kremie. Zaleca się, by ilość preparatu nie przekraczała 900-1200 mg na dzień.
Bibliografia:
- Sengupta K et al., Comparative Efficacy and Tolerability of 5-Loxin® and Aflapin® Against Osteoarthritis of the Knee: A Double Blind, Randomized, Placebo Controlled Clinical Study, Int J Med Sci., 2010 7(6): 366-377. // Boswellia serrata (Kadzidłowiec indyjski) pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu stawów.
- Laskowski T., Związki biologicznie czynne pochodzenia naturalnego, https://chem.pg.edu.pl/documents/175361/29932611/06_terpeny_terpenoidy.pdf [dostęp: 12.06.2024].
- Walczak A., Korzenie i współczesna medycyna ajurwedyjska – wybrane zagadnienia, Hygeia Public Health 2013, 48(3): 255-261