Czas czytania 5min

Czy kolagen kolagenowi równy? Dlaczego warto wybierać preparat z peptydami kolagenowymi

Kolagen jest ważnym białkiem w organizmie. Od jego ilości i kondycji zależy prawidłowe działanie i sprawność naszego ciała. Nauka opisała właściwości i działanie 29 typów kolagenu, które różnią się strukturą i lokalizacją w organizmie. Jedne z najbardziej znanych rodzajów kolagenu odpowiadają za stan skóry, kości i zębów (typ I) i budowę chrząstek (typ II). Jeszcze u dwudziestoparolatków produkcja kolagenu odbywa się bez zakłóceń. Później nasz organizm robi to z coraz większą trudnością. Z tego powodu powinniśmy uzupełniać poziomy tego białka. Jaki kolagen wybrać?

Co warto wiedzieć o kolagenie?

Włókna kolagenowe stanowią ok. 30 proc. białka w organizmie człowieka. Nauka intensywnie bada ludzki kolagen i jego rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jeszcze pół wieku temu znany był tylko jeden typ kolagenu, obecnie rozróżnia się ich 29. (1)

Typ I obecny jest w ścięgnach i tkance łącznej kości, w tkance tworzącej blizny, w skórze i tkance podskórnej.

Typ II jest obecny w chrząstkach stawowych.

Typ III występuje w tkance tworzącej się z fibroblastów, powstaje w trakcie zabliźniania ran i pomaga budować naczynia krwionośne.

Kolagen wytwarzany jest z aminokwasów, czyli elementów składowych białek a te dostarczamy sobie w diecie i/lub w suplementach.

Kolagen, jako ważny materiał budujący tkanki organizmu, pełni w nim wiele ważnych funkcji.

Skąd czerpać kolagen?

Styl życia korzystny dla produkcji kolagenu

W młodości gospodarka kolagenem przebiega sprawnie, a jego produkcja zaspokaja potrzeby organizmu. Już jednak po 30. produkujemy go coraz mniej, by w wieku starczym nie produkować go prawie wcale. To oznacza, że postępująca z wiekiem degradacja tkanek kolagenowych staje się coraz wyraźniejsza. Dodatkowo nie pomagamy w tym, stosując używki, zaniedbując dietę, mając nadwagę, opalając się nadmiernie, czy słabo śpiąc. By dbać o równowagę organizmu, warto postawić na umiarkowany, codzienny ruch i pilnować wagi.

Kolagen z pożywienia

Wśród dostępnych produktów spożywczych najwięcej kolagenu jest w galaretach wieprzowych, rybnych i owocowych, salcesonie, podrobach i chrząstkach zwierzęcych. Kiedy je gotujemy, dochodzi do powstania żelatyny, która jest rozpuszczalnym związkiem białkowym. Warto także jeść ryby oraz białka jajek.

Suplementacja kolagenu

Suplementacja kolagenem może być wsparciem dla organizmu, zwłaszcza w wieku średnim i starszym, kiedy coraz trudniej jest pokryć jego zapotrzebowanie jedynie z diety. Grupą, w której może pojawić się zwiększone zapotrzebowanie na kolagen są kobiety, zwłaszcza w okresie transformacji okołomenopauzalnej, kiedy zmniejsza się u nich poziom estrogenów. Większe zapotrzebowanie na kolagen występuje u osób, które uprawiają sport. W wielu przypadkach dostarczenie organizmowi odpowiednich ilości kolagenu z pożywienia może nie być wystarczające. (3)

Popularnym suplementem jest kolagen hydrolizowany. W procesie hydrolizy powstają lepiej przyswajalne peptydy kolagenowe - cząsteczki kolagenowe o niskiej masie cząsteczkowej, które wykazują się większą biodostępnością.

Rola peptydów kolagenowych

Ponieważ cząsteczki kolagenu w swojej naturalnej postaci są duże i nasz organizm może mieć kłopoty z ich przyswojeniem, poddaje się je procesowi hydrolizy, który rozbija je na drobniejsze łańcuchy zwane peptydami kolagenowymi. W takiej formie kolagen jest lepiej przyswajalny.

Jaki kolagen wybrać?

Przy wyborze kolagenu ważne są substancje uzupełniające skład preparatu. Warto zwrócić uwagę na skład preparatu Artresan® EFEKT, który zawiera hydrolizowany kolagen wołowy Colpropur D®. Obecne w jego składzie peptydy kolagenowe są niewielkie i łatwo się wchłaniają, dzięki czemu mogą być wykorzystane przez organizm do syntezy nowych cząsteczek.

W preparacie Artresan® EFEKT znajduje się także AprèsFlex® – ekstrakt z Boswellia serrata, czyli kadzidłowca indyjskiego, którego właściwości od tysięcy lat wykorzystuje medycyna ajurwedyjska. Ekstrakt z tej rośliny pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu stawów. Dzięki takiemu składnikowi obiecujące efekty suplementacji tym preparatem obserwuje się już po upływie siedmiu dni. (2)*

Rozważając stosowanie suplementów diety Artresan® EFEKT można wybierać między kapsułkami a saszetkami. Warto też pamiętać, że minimalny czas suplementacji powinien trwać co najmniej 8 tygodni.

 

Bibliografia:

  1. Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, Chemia Spożywcza i Biotechnologia, nr 1058, z. 73 2009 r.
  2. Sengupta K et al., Comparative Efficacy and Tolerability of 5-Loxin® and Aflapin® Against Osteoarthritis of the Knee: A Double Blind, Randomized, Placebo Controlled Clinical Study, Int J Med Sci., 2010 7(6): 366-377.
  3. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce VOL 29 NR 11/12’19 (342/343).

* Dzięki zawartości AprèsFlex® z ekstraktem z Boswellia serrata standaryzowanego na 20% AKBA (kwas 3-O-acetylo-11-keto-β-bosweliowy) przy stosowaniu 1 saszetki lub 2 kapsułek dziennie, Sengupta K et al. (2010), Int J Med Sci. 7(6): 366-377.


Suplement diety